» Elektronické podávanie DPH od 1.1.2014

Ste štvrťročný alebo mesačný platca DPH ? Daňový poradca, advokát alebo máte poverenie či plnomocenstvo a zastupujete iný daňový subjekt pri správe daní ? Od 1.1.2014 musíte pri zasielaní daňových priznaní k DPH s daňovým úradom komunikovať výlučne elektronicky a daňové priznania zasielať podpísané elektronickou značkou alebo zaručeným elektronickým podpisom (ZEP). (Daňové priznania k DPH spolu s kontrolným výkazom prvý krát za január alebo 1Q 2014).

Elektronická komunikácia je od januára povinná nielen s daňovým ale aj s colným úradom. V prípade, že pošlete daňové priznanie v papierovej podobe tak ako doteraz, daňový úrad Vás vyzve, aby ste ho doplnili elektronicky. Ak ho nestihnete elektronicky poslať v zákonnej lehote, vystavujete sa možnej pokute od 30 eur do 16 000 eur. Zo zákona je neplatné aj podanie žiadosti, odvolania či námietky v zákonom nepredpísanej podobe.

Elektronicky, najneskôr do 25.januára 2014, musíte zaslať už aj priznanie k DPH za december alebo 4.štvrťrok roku 2013. Ak ste už mali doteraz uzavretú dohodu o elektronickej komunikácii, tieto stratili platnosť o polnoci 31.12.2013. Ako teda postupovať ďalej ?

Registrácia na portáli finančnej správy

Ak ešte nemáte vytvorené konto na portáli www.financnasprava.sk, nemôžete zatiaľ elektronické podania zasielať. Zaregistrujte sa čo najskôr cez "Registrácia" vpravo hore na stránke www.financnasprava.sk. Pomôcť si môžete aj nasledujúcim videonávodom. Následne sa autorizujte na daňovom úrade a vyberte si jednu z nasledujúcich možností podpisovania elektronických podaní:

Reklama


Založenie a zmeny spoločností - už za 99 Eur !

 

Vybavenie novej elektronickej značky a spísanie novej dohody

Spísaním novej dohody o elektronickom doručovaní Vám bude vydaná nová elektronická značka. Ak ešte nemáte medzi Vašim ID a Vašou spoločnosťou vytvorenú väzbu, daňový úrad ju vytvorí a elektronické podania môžete zasielať.

Ak však už ID máte alebo máte na svoje meno zaregistrovaných viac IDčiek, máte možnosť ich jednoducho zrušiť iba zaslaním emailu na technickapodpora@financnasprava.sk (text tu), a nechať si iba to, ktoré budete využívať. K tomu potom uzavriete novú dohodu.

Pozor: Zrušením ostatných ID prídete o možnosť zasielať elektronické podania za tie subjekty (spoločnosti, FO-živnostníkov), ktoré ste naň mali napárované a bude potrebné, aby ste si ich nanovo naväzbili práve na to ID, ktoré si necháte. Stačí Vám k tomu plná moc bez potreby overenia podpisu splnomocniteľa.

Vybavenie ZEP alebo využitie ZEP, ktorý už máte vydaný

ZEP je možné od 2.12.2013 vydať aj na nový občiansky preukaz s elektronickým čipom, avšak len pre občanov SR. Vydanie eID do 2 pracovných dní stojí 24,50 Eur, do 30 dní 4,50 Eur.

Pre tých, ktorí nechcú mať zaručený elektronický podpis na svojom občianskom preukaze alebo sú zahraničnými osobami ostáva možnosť vybavenia ZEP samostatne tak, ako doteraz. Výhodou tohto riešenia je, že nemusíte so sebou nosiť veľkú čítačku kariet alebo v prípade straty dokladov "neprešvihnete" termíny podaní a nebude Vám hroziť pokuta od daňového úradu.

Pre nových užívateľov ZEP je povinné sa na daňovom úrade osobne autorizovať, dohodu o doručovaní však nespisujete, tá je povinná len pri elektronickej značke. Po autorizácii Vám s Vašou spoločnosťou (alebo aj ďalšími spoločnosťami) vytvoria väzbu a elektronické podania môžete zasielať.

Existujúcim užívateľom portálu stačí mať ZEP a v profile priradené spoločnosti, za ktoré môžete elektronické podania zasielať okamžite.

Naše tipy: ZEP využijete aj pri rôznych ďalších elektronických podaniach napr. cez portál www.slovensko.sk. Viac sa dozviete na našich školeniach.
Využite aj náš aktualizačný servis, teraz spolu s ponukou bezplatnej technickej podpory.

Objednať ZEP

Zaručený elektronický podpis pre daňový úrad a colnú správu:

Platnosť certifikátu KEP jeden rok (116,58 € / 139,90 €)Platnosť certifikátu KEP dva roky (141,58 € / 169,90 €)Platnosť certifikátu KEP tri roky (166,58 € / 199,90 €)

Zaručený elektronický podpis pre daňový úrad a colnú správu - obnovenie KEP:

Platnosť certifikátu KEP jeden rok (66,58 € / 79,90 €)Platnosť certifikátu KEP dva roky (91,58 € / 109,90 €)Platnosť certifikátu KEP tri roky (124,92 € / 149,90 €)

Doplnkové služby k daňovému úradu a colnej správe:

INŠTALÁCIA softwéru pre DAŇOVÝ ÚRAD: na pobočke alebo na diaľku - (24,91 € / 29,90 €)INŠTALÁCIA softwéru pre DAŇOVÝ ÚRAD: osobne u klienta (BA a okolie) - (41,58 € / 49,90 €)INŠTALÁCIA a nastavenie softwérov pre COLNÚ SPRÁVU: na pobočke alebo na diaľku - (49,92 € / 59,90 €)INŠTALÁCIA a nastavenie softwérov pre COLNÚ SPRÁVU: osobne u klienta (BA a okolie) - (74,92 € / 89,90 €)ZAŠKOLENIE do používania a využitie KEP na DAŇOVOM ÚRADE a v aplikácii eDane, inštalácia programového vybavenia, registrácia KEP na portáli www.financnasprava.sk, vyskúšanie podpisovania KEPom - (29,08 € / 34,90 €)REGISTRÁCIA na daňovom úrade (BA a okolie) - (33,25 € / 39,90 €)

Ďalšie služby:

Aktualizačný servis a technická podpora pre daňový úrad a colnú správu:

Aktualizačný online servis na 1 rok - (24,91 € / 29,90 €)Aktualizačný online servis na 2 roky - (45,75 € / 54,90 €)Aktualizačný online servis na 3 roky - (66,58 € / 79,90 €)Aktualizačný online servis + tech.podpora a konzultácie na 1 rok - ( 58,25 € / 69,90 €)Aktualizačný online servis + tech.podpora a konzultácie na 2 roky - (113,25 € / 135,90 €)Aktualizačný online servis + tech.podpora a konzultácie na 3 roky - (166,58 € / 199,90 €)Servisný výjazd technika - (33 € / 39,60 €) + cestovné náhradyCestovné náhrady za jeden km - (0,33 € / 0,40 €)Konzultácie - každých začatých 30 minút - (12,42 € / 14,90 €)Konzultácie - po následnom zakúpení služieb alebo softwaru - (bezplatne)

Licencia QSign - rozšírenie o možnosť podpisovať ZEPom aj samostatné prílohy: (napríklad pre obchodný register, kataster, súdy, verejné obstarávania a pod.)

Licencia QSign Premium (79 € / 94,80 €)Licencia QSign BatchSigner (349 € / 418,80 €)

*Aplikácia QSign Premium / BatchSigner je naviazaná na počítač, na ktorom bude aktivovaná a má neobmedzenú platnosť. Verzia BatchSigner je vhodná na dávkové podpisovanie viacerých dokumentov NARAZ, čo výrazne šetrí čas a náročnosť pri podpisovaní (vhodné pre právnické a advokátske kancelárie)

Služba časovej pečiatky (povinná pri podaniach na kataster a súdy):

mám záujem o službu časovej pečiatky

Váš operačný systém (32 alebo 64 bit, označiť môžete aj viac druhov):

Windows XPWindows VistaWindows 7Windows 8, 8.1Windows 10

Ste už náš klient ? Ak áno, určite máte nárok na zľavu. Ak nie, získajte ju !

ÁnoNie

Meno a Priezvisko (povinné):

Obchodné meno spoločnosti:

IČO spoločnosti:

DIČ alebo IČ DPH spoločnosti:

Zadajte Váš email (povinný):

Vaše telefónne číslo (povinné):

Napíšte nám, kedy sa Vám môžeme ozvať s upresnením objednávky a termínu jej vybavenia:

Poznámka:

Vyhlásenie: Udeľujem týmto slobodný, vážny súhlas so spracúvaním mojich osobných údajov podľa zákona č. 18/2018 Z. z o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa implementuje Nariadenie EÚ č. 2016/679 o ochrane osobných údajov a Smernica EÚ č. 2016/680 o ochrane osobných údajov, prijaté Európskym parlamentom a Radou - General Data Protection Regulation – GDPR spoločnosti BACKGROUND s.r.o. na účely poskytovania služieb pre mňa ako klienta. Súhlas so spracúvaním osobných údajov platí do jeho odvolania, najdlhšie však na dobu určitú 10 rokov. Som si vedomý/á, že tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať.

Vyhlásenie BACKGROUND s.r.o.: Spoločnosť sa zaväzuje chrániť osobné údaje odberateľa podľa najnovšieho nariadenia EÚ o ochrane osobných údajov, žiadnym spôsobom a v žiadnom prípade ich nepostúpiť tretej strane (okrem prípadov, keď to vyžaduje povaha objednávky objednávateľa), nepoužiť ich ani nezneužiť.

Napíšte prosím "Súhlasím" (povinné):

Antispam - opíšte text z obrázka:

captcha

Potvrdenie Vašej objednávky Vám po jej odoslaní zašleme emailom.

Pozrite si tiež: Utajená povinnosť registrácie ZEP, možné chyby a problémy na novom portáli Finančnej správy a cez eDane + riešenia