» Utajená povinnosť registrácie ZEP, možné chyby a problémy na novom portáli Finančnej správy a cez eDane + riešenia

Máte ZEP a potrebujete elektronicky odoslať súhrnný výkaz, priznanie k DPH, motorovým vozidlám či celé daňové priznanie ? Všetky podania Vám doteraz bez problémov prechádzali, ale teraz ich server odmieta, neviete sa prihlásiť alebo Vám portál či eDane vypisujú iné chyby ?

V portáli finančnej správy používanom do 31.12.2013 bolo nevyhnutné zaregistrovať svoj ZEP pred odoslaním akéhokoľvek elektronického podania cez eDane alebo samotný portál (napr. vrátenie DPH zo zahraničia). V menu "Elektronická komunikácia" ste tak mohli urobiť po kliknutí na "Správa certifikátov". Fungovalo to bezchybne, pokiaľ ste do prehliadača Internet Explorer zadali www.drsr.sk (bez www registrácia nefungovala). Na novom portáli táto možnosť chýba a tým chýba najmä okamžitá spätná väzba o úspešnej či neúspešnej registrácii ZEP. Prečo o tom píšeme ?

Po vydaní nového ZEP na eID sme ho testovali a pokúsili sme sa ho na starom portáli zaregistrovať, bohužiaľ bezúspešne. Z technickej podpory sme dostali odpoveď na náš email, že na novom portáli "...sa už priradenie nebude vykonávať, tam bude prebiehať len priame podpísanie dokumentu". Prax je však trochu iná.

14.1.2014 sme skúšobne odoslali tri podania cez nové eDane a server nám ich všetky zamietol. Preto sme sa skúsili prihlásiť na portál cez druhú možnosť - "Zaručený elektronický podpis" a server nám okamžite k profilu priradil náš certifikát ZEP. Informáciu o tom sme našli v schránke správ. Následné podania už neboli odmietnuté, napriek tomu sú už zopár dní v nasledujúcom stave:

"Podanie Súhrnný výkaz pre daň z pridanej hodnoty (platný od 1.1.2010) - R s poradovým číslom 6/......../2014 za daňový subjekt ..... bolo spracované v elektronickej podateľni."

Táto informácia je však neurčitá a môže tiež znamenať, že podania zatiaľ ešte neboli akceptované.

Čo všetko nájdete v schránke správ ?

Na portáli nájdete po prihlásení iba správy o odoslaných elektronických podaniach od začiatku roka 2014, staršie iba v aplikácii eDane a aj to iba tie, ktoré ste posielali z konkrétneho počítača, pretože sa aplikácia eDane nesynchronizuje zo serverom. Ak by ste elektronické podania zasielali cez eDane na viacerých počítačoch, videli by ste iba tie, ktoré ste poslali práve z toho PC.

Reklama


Založenie a zmeny spoločností - už za 99 Eur !

 

Čo treba urobiť, aby ste minimalizovali riziká odmietnutia podaní ?

Nakoľko sa pôvodné registrácie do nového systému nepreniesli, treba ZEP registrovať nanovo. Ako na to ?

 • otvorte si Internet Explorer
 • zadajte adresu https://www.financnasprava.sk/sk/titulna-stranka
 • vpravo hore kliknite na "Prihlásenie" a zvoľte druhú možnosť "Zaručený elektronický servis"
 • kliknite na možnosť "Odoslať"
 • podpíšte vyvolané okno so žiadosťou o prihlásenie
  (ak sa okno nevyvolá, zmenšite okno prehliadača a za ním by ste ho mali nájsť alebo postup opakujte dovtedy, pokiaľ sa Vám to nepodarí),
 • zadajte prístupové kódy k ZEP a stlačte OK
 • po pár sekundách by Vás portál mal úspešne prihlásiť a v schránke správ by sa mal ZEP priradiť k Vášmu profilu (IDčku)

Od tohto momentu by Vám mali podania prechádzať bez problémov.

Aktualizácia: Finančná správa na svojom portáli dnes (24.1.2014) už konečne tiež zverejnila túto povinnosť, aj keď informácia nie je úplne jasná a zrozumiteľná.

S akými chybami sa napriek tomu môžete stretnúť ?

 • po odoslaní cez eDane Vám server odmietne podanie s odôvodnením, že za daný subjekt nemáte oprávnenie zasielať elektronické podania napriek tomu, že spoločnosť alebo živnosť máte vo svojom profile riadne priradené,
 • eDane Vám vypíšu, že zadané DIČ je nesprávne, aj keď ste ho zadali správne, čo je možné vidieť vo "Vašich autorizáciách k subjektom",
 • neviete sa na portál prihlásiť napriek tomu, že Vaše konto je aktívne a riadne ste sa autorizovali,
 • na portáli finančnej správy v časti "Schránka správ" sa Vám ani po prihlásení cez ZEP certifikát neobjaví a server Vám ho nepriradí.

Čo robiť ?

Aj keď sa operátori veľmi snažia, jednoducho celkový nápor zvládajú veľmi ťažko a niet sa čo čudovať. A ak sa k nim dovoláte alebo máte šťastie na online chat, nie vždy pochopia Váš problém, nie sú na podobné situácie školení alebo jednoducho nemajú informácie a možnosti, ako Vám pomôcť. Napriek tomu ostáva jedinou možnosťou kontaktovať finančnú správu a dúfať, že Váš problém vyriešia včas alebo pokiaľ všetko nezačne správne fungovať. Bohužial existuje veľa príkladov, kedy to veľmi nefunguje, napríklad: nepriradenie certifikátu a nemožnosť odoslať podanie alebo dopyt cez aplikáciu Live Agent - k úspešne odoslaným podaniam cez eDane, ale serverom odmietnutým, viď schránka správ.

Existuje núdzová možnosť, aj keď nepohodlná

Ak nemôžete z akýchkoľvek dôvodov poslať podanie cez eDane, máte priradené ID, viete sa prihlásiť do portálu finančnej správy a ste podľa zákona povinný(á) komunikovať výlučne elektronicky, využite nasledujúci postup:

 • otvorte si Internet Explorer a po prihlásení sa do portálu finančnej správy "Nastavte" subjekt, za ktorý chcete odoslať elektronické podanie, vpravo hore uvidíte DIČ a obchodné meno
 • zvoľte možnosť "Katalóg formulárov"
 • vyberte "Všeobecné podanie pre FS SR" a kliknite na ikonu vpravo
 • vyplňte základné údaje
 • vpravo v menu nahrajte prílohu - napr. pdf dokument vyplneného daňového priznania k DPH
 • opäť vpravo v menu kliknite na podpisy a zvoľte "Podpísať ZEpom"
 • zadajte prístupové kódy a podanie odošlite

Veríme, že sme Vám pomohli zorientovať sa v aktuálnej situácii ohľadne elektronického zasielania podaní na daňový úrad a priniesli užitočné riešenia.

Tešíme sa na spoluprácu aj s Vami,
tím BACKGROUND s.r.o.

Náš tip: Využite aj vy náš aktualizačný servis a buďte stále informovaní o novinkách a zmenách už za 2,49 Eur za mesiac.
...a pridajte sa k nám aj na Facebooku - žiadna dôležitá novinka Vám už neujde 🙂