Poradíme Vám

Ktorý elektronický podpis je pre Vás najvhodnejší ? Zaručený alebo "obyčajný" ? Poradíme Vám !

Zaručený elektronický podpis (ZEP)

Možností využitia ZEPu je hneď viacero - od jednoduchých (daňový úrad, colná správa) po širšie využitie (obchodný register, súdy, kataster).

Líšia sa tým, že na daňový úrad a colnú správu nie je potrebné posielať ZEPom zvlášť podpísané prílohy a podpisovanie sa deje priamo v prostredí Windows a v otvorenom okne internetového prehliadača Internet Explorer 8.0 a vyššej verzii. Cez stránku sa tiež nahrávajú jednotlivé výkazy a súbory, vygenerované účtovníckymi programami.

Obchodný register, súdy a kataster prijímajú podania a dokumenty výlučne prostredníctvom portálu slovensko.sk a elektronických podateľní - emailových schránok pridelených jednotlivým súdom. K jednotlivým podaniam sa prikladajú ZEPom podpísané prílohy v presne definovaných formátoch a podpisovanie príloh sa deje cez aplikáciu QSign v rôznych verziách s rôznymi možnosťami.

Ak si z nasledujúcich možností vyberiete najčastejšie využívaný spôsob využívania zaručeného elektronického podpisu, my Vám odporučíme najvhodnejšie riešenie... Ak budete využívať svoj ZEP na rôznych inštitúciách súčasne, vyberte si ten, ktorý obsahuje viac možností.

Napríklad s Vašim zaručeným elektronickým podpisom a programom QSign (vrátane služby časovej pečiatky) môžete zasielať podania nielen na obchodný register, kataster či súdy, ale aj na daňový úrad a colnú správu. Ak aplikáciu QSign nebudete mať, podania na obch.register, kataster a súdy nebudete môcť podávať. Ostane však zachovaná možnosť využiť podania na DÚ a CS. QSign si tiež môžete kedykoľvek dokúpiť.

Daňový úrad - nakoľko sa elektronické podania a zasielanie podporovaných formulárov deje výlučne v prostredí OS Windows a prehliadača Internet Explorer 8.0 a vyššej verzii, vhodný je pre Vás ZEP pre daňový úrad a/alebo colnú správu bez aplikácie QSign.

  viac o balíku...

Naše tipy: Viete, ako zaregistrovať svoj ZEP na daňovom úrade, ktoré formuláre sú aktuálne podporované a že ich nemusíte pracne vypĺňať na nete ?

Colná správa

- prijíma dokumenty výlučne v elektronickej forme podpísané zaručeným elektronickým podpisom. Podpisovanie sa deje priamo na stránke colnej správy podobne, ako na portáli daňového úradu. Vhodný balík - ZEP pre daňový úrad a/alebo colnú správu bez QSign.

  viac o balíku...

Obchodný a živnostenský register

- prijíma podania výlučne cez portál slovensko.sk. Na portáli je potrebné vytoriť si užívateľské konto a nainštalovať všetky potrebné programy. Dokumenty a všetky prílohy k návrhom na začatie konania musia byť v presne definovaných formátoch podpísané zaručeným elektronickým podpisom.

Vhodný balík - ZEP pre daňový úrad, colnú a verejnú správu, obchodný register, kataster a súdy s aplikáciou QSign s možnosťou dokúpenia služby časových pečiatok.

  viac o balíku...

Náš tip: Pri využívaní portálu slovensko.sk budete za vyššie uvedené návrhy platiť iba 50%-né poplatky.

Súdy
akceptujú všetky podania, ktoré patria do ich právomocí. Jednotlivé návrhy sa zasielajú do emailových schránok pridelených jednotlivým súdom. Dokumenty a všetky prílohy musia byť v presne definovaných formátoch podpísané zaručeným elektronickým podpisom. Po antivírusovej kontrole budete o prijatí podania informovaný emailom. Ak máte ZEP, po registrácii môžete využiť aj portál eŽaloby .

Vhodný balík - ZEP pre daňový úrad, colnú a verejnú správu, obchodný register, kataster a súdy s aplikáciou QSign so službou časových pečiatok

  viac o balíku...

Pozn.: Pri týchto podaniach musia zasielané dokumenty obsahovať aj časovú pečiatku.

Kataster nehnuteľností

- elektronické konanie a podania sa realizujú cez portál slovensko.sk. Pred podaním si overte, či ste oprávnení podanie podať. Presnejšie informácie nájdete v našom blogu v časti Elektronický podpis a kataster (iba pre našich klientov). Dokumenty a všetky prílohy k návrhom na začatie konania musia byť v presne definovaných formátoch podpísané zaručeným elektronickým podpisom s časovou pečiatkou.

Vhodný balík - ZEP pre daňový úrad, colnú a verejnú správu, obchodný register, kataster a súdy s aplikáciou QSign so službou časových pečiatok

  viac o balíku...

Pozn.: Pri týchto podaniach musia zasielané dokumenty obsahovať aj časovú pečiatku.

Náš tip: Spolu s polovičným poplatkom za služby katastra využite aj tzv. oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad - poplatok bude ešte o 15 Eur nižší.

Súvisiace články:

Služby a podania cez portál slovensko.sk (chránené heslom)
Využitie zaručeného elektronického podpisu
Služba časovej pečiatky

Nenašli ste úrad, s ktorým chcete elektronicky komunikovať ?

Nevadí ! Napíšte alebo nám zavolajte, a my Vám bezplatne postup zistíme a odporučíme vhodný balík, elektronický podpis či službu.

Komentáre/reakcie/otázky

 1. Chcem sa spýtať, aký elektronický podpis potrebujem pre podpísanie žiadosti „Žiadost_o_FP_-_projekt_Podpora_stabilizacie_siete_MS“ ako starosta obce.

 2. Dobrý deň prajem.

  Ako starosta obce máte mandát od občanov ich zastupovať a spravovať verejné veci a tak potrebujete mandátny kvalifikovaný certifikát.
  Vydá Vám ho certifikačná alebo registračná autorita, je však potrebné si dohodnúť termín vydania. Využiť môžete služby Disig, a.s. alebo ICA, a.s.. Pri vydaní Vás vieme rovnako ako mnoho iných klientov zastúpiť a ePodpis Vám zaslať doporučene do vlastných rúk.

  https://disig.sk/sk/kontakt/
  https://ica.cz/pobocky-registracni-autority?country=Slovakia

  Tiež ak by ste potrebovali pomoc s inštaláciou, nastavením alebo podpisovaním, môžete nás kedykoľvek kontaktovať – https://zarucenyelektronickypodpis.eu/kontakt/.

  Prajeme pekný deň.

 3. Dobrý deň p.Alena.

  Na podpis úverovej zmluvy sa môže podľa Občianskeho zákonníka použiť iba KEP – kvalifikovaný elektronický podpis (https://zarucenyelektronickypodpis.eu/vlastnorucny-podpis-a-zep-zaruceny-elektronicky-podpis/). Ideálne by bolo, aby elektronicky podpísali zmluvu všetci účastníci zmluvného vzťahu, avšak následne je potrebné túto zmluvu vložiť do tzv. modulu dlhodobého uchovávania dokumentov kvôli zachovaniu jej právnej váhy pri prípadnom súdnom vymáhaní nárokov vyplývajúcich zo zmluvy.

  Skôr Vám však odporúčame podpis zmluvy v papierovom vyhotovení pred notárom alebo aspoň za účasti svedkov, kde je následné dokazovanie oveľa jednoduchšie.

  Pre viac informácií odporúčame kontaktovať Vášho právneho zástupcu s možnou spoločnou konzultáciou aj s nami.

Zanechajte odkaz

Váš email nebude zverejnený.


*