Chcem začať využívať elektronický podpis. Kde mám začať ?
Sme radi, že ste sa rozhodli moderne komunikovať. V prvom rade treba zvážiť, či sa Vám elektronický podpis oplatí, ušetrí Vám čas a bude pre Vás prínosom. Na tieto otázky Vám radi odpovieme telefonicky alebo emailom po zaslaní Vášho zámeru, alebo si prečítajte naše stránky a blog. Ak bude Vaše rozhodnutie kladné, budeme radi, ak si vyberiete z našej ponuky.
Končí mi platnosť môjho elektronického podpisu. Ako mám postupovať ?
Ozvite sa nám a radi Vám za zvýhodnených podmienok vybavíme nový. V niektorých prípadoch si môžete ušetriť čas a finančné prostriedky jednoduchou registráciou prostredníctvom Vášho terajšieho, ešte platného podpisu. V prípade, že ste náš klient, návod ako na to Vám radi poskytneme na našich kontaktoch.
Elektronický podpis si už nechcem obnoviť...
V tom prípade môžete svoj podpis zadarmo zneplatniť alebo nemusíte nič robiť. Elektronický podpis má platnosť na presne stanovené obdobie a po jeho expirácii sa nemusíte nikde odhlasovať a elektronický podpis sa stane nepoužiteľný.
Ak sa rozhodnete pre opätovné používanie, kontaktujte nás a my Vám kedykoľvek zabezpečíme nový elektronický podpis za zvýhodnených podmienok.
Je možné elektronický podpis kopírovať ?
Elektronický podpis nie je možné z bezpečného zariadenia - tokenu alebo čipovej karty eID - kopírovať a ani z podpísaného dokumentu spätne vyhotoviť originál elektronického podpisu. K podpísaniu je nevyhnutné mať bezpečné zariadenie pripojené k počítaču a vedieť prístupové kódy (BOK, PIN, PIN2 a na prípadné odblokovanie PUK).
Časová pečiatka – čo je to ?
Časová pečiatka je platená služba, s ktorou sa pri podpisovaní dokumentu elektronickým podpisom pridá k nemu aj údaj o presnom dátume a čase podpísania dokumnetu. Časové pečiatky poskytuje server časových pečiatok a pre jej získanie je potrebné mať aktívny príspup na internet. Viac o časovej pečiatke sa dozviete tu.
Ako môžem podpísať dokument ?
Ako koncový užívateľ môžete na podpisovanie použiť akýkoľvek program, ktorý spĺňa požiadavky na vytvorenie zaručeného elektronického podpisu podľa Vyhlášky 134/2009 Z.z. §3 ods.2. Aplikácia pre vytvorenie zaručeného elektronického podpisu je napríklad QSign Premium alebo QSign BatchSigner (viac info tu a nižšie v texte) a XZEP Signer (podporované sú len .pdf, viac info tu).
QSign Premium alebo BatchSigner?
Obe verzie sú určené pre jednotlivcov ako aj firmy a viažu sa na konkrétny počítač (hardwér). Podpisovanie je možné akýmkoľvek počtom užívateľov po nainštalovaní ovládačov a obslužného softwéru k tokenu alebo občiasnkemu preukazu a aplikácie QSign. Líšia sa len podporovaným počtom súborov, ktoré je možné naraz podpísať.
Vo verzii QSign Premium môžete podpisovať dokumenty po jednom, v BatchSigner-i v dávkach viacero naraz.
QSign 5 Premium / BatchSigner si môžete stiahnuť tu, licenciu objednať tu a kompletnú príručku si stiahnite tu. Aktivačný kód získate ihneď po zaplatení faktúry.
Aké typy súborov môžem podpísať ?
Podporované typy súborov sú: .rtf, .doc, .txt, .pdf, .jpg, .bmp, .gif, .png, .tiff, 602xml a elektronické formuláre .xml a XAdES (pre obchodný register)
Pre účely komunikácie elektronickou formou niektoré inštitúcie prijímajú podpísané iba určité, vybrané typy súborov pričom niektoré z nich sú povinné a nedajú sa nahradiť (napr. formuláre obchodného registra).

Prečo neviem podpísať dokument ?
Najskôr je potrebné skontrolovať, či máte nainštalované všetky potrebné programy k eID a/alebo k tokenu Gemalto, platný elektronický podpis a či máte bezpečné zariadenie - token alebo eID kartu - pripojenú k Vášmu počítaču. Ak áno, skontrolujte či máte spustenú aj aplikáciu
- Siemens CardOS API - k tokenu Gemalto
- eID klient a propagátor certifikátov - k eID karte
a tiež či sa snažíte podpísať podporovaný formát (viď vyššie).
Overenie iného elektronického podpisu
je bezplatné a môžete si overiť akýkoľvek elektronicky podpísaný dokument s koncovkou .zep po nainštalovaní aktuálnej aplikácie QSign - k dispozícii na stiahnutie tu.
V ktorých operačných systémoch je podporovaný QSign ?
Microsoft® Windows® 10 32bit
Microsoft® Windows® 10 64bit
Microsoft® Windows® 8, 8.1 32bit
Microsoft® Windows® 8, 8.1 64bit
Microsoft® Windows® 7 32bit
Microsoft® Windows® 7 64bit
Microsoft® Windows® Vista 32bit
Microsoft® Windows® Vista 64bit
Microsoft® Windows® XP 32bit
Microsoft® Windows® XP 64bit
Microsoft® Windows® Server 2003
Microsoft® Windows® Millenium
Microsoft® Windows® 2000
Viac info tu, QSign si môžete objednať tu.
V ktorých operačných systémoch je podporovaný XZEP Signer ?
Microsoft® Windows® 8, 8.1 32bit
Microsoft® Windows® 8, 8.1 64bit
Microsoft® Windows® 7 32bit
Microsoft® Windows® 7 64bit
Microsoft® Windows® Vista 32bit
Microsoft® Windows® Vista 64bit
Microsoft® Windows® XP 32bit
Microsoft® Windows® XP 64bit
XZEP Signer funguje iba spolu s D.Signer/XaDes 2.0 a vyššou verziou, viac info tu.
Aké bezpečné zariadenia sa používajú na uloženie elektronického podpisu ?
Zariadenia na bezpečné uloženie elektronického podpisu sú:
- čipová karta s čítačkou (napr. eID alebo aj e-občiansky),
- čipová SIM karta a USB token,
- samostatný USB token.
Aký je rozdiel medzi "čipovou kartou s čítačkou" a "čipovou SIM kartou" ?
Čipová karta má veľkosť bankomatovej karty, z ktorej sa údaje, tj. elektronický podpis získava pomocou klasickej čítačky kariet (obrázok tu).
Čipová SIM karta sa vkladá do USB tokenu, ktorý má veľkosť približne ako USB kľúč. Údaje sú tiež uložené na čipe, z ktorého sa čítajú za pomoci USB tokenu (obrázok tu).
Čo je to "token" ?
Token je
1. malé USB zariadenie prispôsobené na čítanie "SIM kariet" a dá sa použiť na čítanie viacerých SIM kariet podobne ako čítačka kariet, vždy však len s jednou naraz
alebo
2. kryptografické zariadenie, na ktorom je priamo uložený súkromný a verejný kľúč.
Prístup k nemu je chránený heslom, ktoré si môžete zmeniť.
Ak ste nenašli odpoveď na to, čo Vás zaujíma alebo potrebujete viac informácií, napíšte nám na
office@bgservices.eu.