FAQ

Chcem začať využívať elektronický podpis. Kde mám začať ?

Sme radi, že ste sa rozhodli moderne komunikovať. V prvom rade treba zvážiť, či sa Vám elektronický podpis oplatí, ušetrí Vám čas a bude pre Vás prínosom. Na tieto otázky Vám radi odpovieme telefonicky alebo emailom po zaslaní Vášho zámeru, alebo si prečítajte naše stránky a blog. Ak bude Vaše rozhodnutie kladné, budeme radi, ak si vyberiete z našej ponuky.

Končí mi platnosť môjho elektronického podpisu. Ako mám postupovať ?

Ozvite sa nám a radi Vám za zvýhodnených podmienok vybavíme nový. V niektorých prípadoch si môžete ušetriť čas a finančné prostriedky jednoduchou registráciou prostredníctvom Vášho terajšieho, ešte platného podpisu. V prípade, že ste náš klient, návod ako na to Vám radi poskytneme na našich kontaktoch.

Elektronický podpis si už nechcem obnoviť...

V tom prípade môžete svoj podpis zadarmo zneplatniť alebo nemusíte nič robiť. Elektronický podpis má platnosť na presne stanovené obdobie a po jeho expirácii sa nemusíte nikde odhlasovať a elektronický podpis sa stane nepoužiteľný.
Ak sa rozhodnete pre opätovné používanie, kontaktujte nás a my Vám kedykoľvek zabezpečíme nový elektronický podpis za zvýhodnených podmienok.

Je možné elektronický podpis kopírovať ?

Elektronický podpis nie je možné z bezpečného zariadenia - tokenu alebo čipovej karty eID - kopírovať a ani z podpísaného dokumentu spätne vyhotoviť originál elektronického podpisu. K podpísaniu je nevyhnutné mať bezpečné zariadenie pripojené k počítaču a vedieť prístupové kódy (BOK, PIN, PIN2 a na prípadné odblokovanie PUK).

Časová pečiatka – čo je to ?

Časová pečiatka je platená služba, s ktorou sa pri podpisovaní dokumentu elektronickým podpisom pridá k nemu aj údaj o presnom dátume a čase podpísania dokumnetu. Časové pečiatky poskytuje server časových pečiatok a pre jej získanie je potrebné mať aktívny príspup na internet. Viac o časovej pečiatke sa dozviete tu.

Ako môžem podpísať dokument ?

Ako koncový užívateľ môžete na podpisovanie použiť akýkoľvek program, ktorý spĺňa požiadavky na vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu. Aplikácia pre vytvorenie zaručeného elektronického podpisu je napríklad

  • QSign Desktop (podpisovanie po jednom)
  • QSign Desktop PLUS (hromadné podpisovanie)
  • Disig Desktop Signer (podpisovanie po jednom)
  • D.Bulk Signer Standard (podpisovanie po jednom)
  • D.Bulk Signer Premium(hromadné podpisovanie).

Aké typy súborov môžem podpísať ?

Štandardne môžete podpísovať: .pdf, .rtf, .doc, .txt, .jpg, .bmp, .gif, .png, .tiff a .xml (napr. pre obchodný register).

Pre účely komunikácie elektronickou formou niektoré inštitúcie prijímajú podpísané iba určité, vybrané typy dokumentov pričom niektoré z nich sú povinné a nedajú sa nahradiť inými (napr. formuláre obchodného registra).

Prečo neviem podpísať dokument ?

Najskôr je potrebné skontrolovať, či máte nainštalované všetky potrebné programy k eID a/alebo k tokenu, platný elektronický podpis a či máte bezpečné zariadenie - token alebo eID kartu - pripojenú k Vášmu počítaču. Ak áno, skontrolujte, či máte spustenú aj aplikáciu eID klient a tiež či sa snažíte podpísať podporovaný formát (viď vyššie).

Overenie iného elektronického podpisu

je bezplatné a môžete si overiť akýkoľvek elektronicky podpísaný dokument po nainštalovaní aktuálnej aplikácie QSign alebo cez portál www.slovensko.sk.

Aké bezpečné zariadenia sa používajú na uloženie elektronického podpisu ?

Zariadenia na bezpečné uloženie elektronického podpisu sú:
- čipová karta s čítačkou (napr. eID alebo aj e-občiansky),
- čipová SIM karta a USB token,
- samostatný USB token s integrovaným čipom.

Čo je to "token" ?

Token je
1. malé USB zariadenie prispôsobené na čítanie "SIM kariet" a dá sa použiť na čítanie viacerých SIM kariet podobne ako čítačka kariet, vždy však len s jednou naraz
alebo
2. kryptografické zariadenie, na ktorom je priamo uložený súkromný a verejný kľúč.
Prístup k nemu je chránený heslom, ktoré si môžete zmeniť.

Ak ste nenašli odpoveď na to, čo Vás zaujíma alebo potrebujete viac informácií, napíšte nám na
office@bgservices.eu.