» Elektronické podanie na www.slovensko.sk – rozhovor pre denník SME

Sme hrdí na to, že sme všetkým, aj potenciálnym užívateľom ZEP, mohli poskytnúť veľa dôležitých informácií z našej dlhoročnej praxe a v spolupráci s denníkom SME vzniklo viacero článkov.

S e-občianskym eseročku cez web nezaložíte, štát nedal program

Kým štát neumožní podpisovať registráciu firmy cez web grátis, stále sa vyplatí zveriť založenie biznisu vybavovačom. Kým sa systém výraznejšie neuľahčí, naďalej sa oplatí využiť služby firiem, ktoré vám asi za tristo eur založia eseročku na kľúč či pomôžu s prepísaním adresy.

Keď máte pripravené všetky podklady na založenie eseročky, jej registrácia cez web trvá asi dvadsať minút. Test SME napriek tomu ukázal, že to zatiaľ nie je nič pre živnostníkov či drobných podnikateľov. Kým sa systém výraznejšie neuľahčí, naďalej sa oplatí využiť služby firiem, ktoré vám asi za tristo eur založia eseročku na kľúč či pomôžu s prepísaním adresy.

Zakladanie eseročiek cez web či rozšírenie, alebo zúženie oblastí podnikania už existujúcej firmy mali byť lákadlom pre podnikateľov, ktorí si vybavia nový elektronický občiansky preukaz na digitálne podpisovanie. Kým doteraz stál digitálny podpis asi 150 eur, s novým občianskym je zadarmo. Zakladanie firmy je napriek tomu zložité, pretože sa deje cez viacero štátnych webov a navyše chýba aplikácia na podpisovanie registrácie.

Ako to funguje

Cez web Slovensko.sk si najprv treba vybaviť živnosť, vypĺňanie formulára zaberie možno desať minút. Celý proces vypĺňania a digitálneho podpisovania tohto formulára je prehľadný a zrozumiteľný aj pre laika, no musíte používať Internet Explorer. Po odoslaní žiadosti ju začne najbližší pracovný deň vybavovať živnostenský úrad a nakoniec vám príde v papierovej alebo digitálnej podobe živnostenské oprávnenie.

„To treba oskenovať a podpísať zaručeným elektronickým podpisom, prípadne je možné využiť aj elektronickú verziu listu, ktorá príde do schránky správ na Slovensko.sk,“ hovorí Róbert Kalapoš z firmy BACKGROUND s.r.o., ktorá sa venuje digitálnemu podpisovaniu aj zakladaniu firiem na kľúč.

Živnostenský je povinnou prílohou k e-návrhu na registráciu eseročky, no pri jeho podpisovaní narážame na prvý problém: štát nedal občanom bezplatnú aplikáciu, vďaka ktorej by ste takýto dokument mohli podpísať. Zatiaľ sa dá len kúpiť. Momentálne sa dá bezplatne podpísať dokument cez web súkromnej firmy Disig, ktorá si časom môže pýtať za jej využívanie poplatok. Naskenovať a digitálne podpísať treba aj zvyšné dokumenty, napríklad zakladateľskú listinu. S nachystanými dokladmi treba ísť na web ministerstva spravodlivosti, cez ktorý sa vypĺňa registračný formulár eseročky. Aj teraz je vypĺňanie rýchle a ľahké, no stihnúť to treba do desiatich minút, inak musíte formulár vypĺňať odznova. Podobne ako elektronický formulár daňového priznania, aj pri registrácii eseročky vás systém upozorní na nelogické údaje.
 

 

Kde je problém

Vyplnený formulár si stiahnete z webu ministerstva spravodlivosti. Na registráciu firmy potom stačí formulár a ostatné dokumenty pridať na web Slovensko.sk a poslať ich do obchodného registra.

Bežnému používateľovi sa to nepodarí, pretože ešte predtým treba vyplnený formulár digitálne podpísať. A podpísať sa dá len plateným softvérom QSign od firmy Ardaco, ktorého ročná licencia stojí 70 eur. Inak podpísaný formulár sa nám nepodarilo poslať. Platí to nielen o formulároch pre založenie eseročky, ale aj rozšírenie podnikateľských aktivít či zmenu adresy firmy.

Ako to vyriešia

O tomto probléme vie ministerstvo vnútra aj Národná agentúra pre elektronické služby, ktorá portál Slovensko.sk spravuje.

„Je to podľa nášho názoru nesprávne, ale odpoveď je v kompetencii ministerstva spravodlivosti,“ reagoval zástupca riaditeľa agentúry Rastislav Janota.

Stanovisko ministerstva spravodlivosti sa nám v piatok nepodarilo získať, no minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že diskutujú, aby neboli formuláre obchodného registra naviazané na platenú aplikáciu a dali sa napríklad podpisovať aj priamo na webe Slovensko.sk. Kým štát neustúpi a neumožní podpisovať formuláre ľahšie a lacnejšie, pre živnostníka, čo si chce založiť firmu, či malých podnikateľov je nový občiansky preukaz na komunikáciu s obchodným registrom ťažko použiteľný. Dnes sa dá totiž založenie eseročky na kľúč kúpiť asi za tristo eur. Svojpomocné založenie cez web by stálo síce 170 eur, no treba pripočítať sedemdesiat eur za program a stratený čas.

Zdroj: SME.sk