» Spoločnosti – neplatcovia už tiež povinne elektronicky, živnostníci od 1.júla 2018

Od 1.1.2018 sú s Finančnou správou povinné elektronicky komunikovať všetky právnické osoby zapísané v obchodnom registri - eseročky, akciovky, komanditky aj v.o.s.ky.. A od 1.7.2018 aj živnostníci, umelci a slobodné povolania.

Ak ste doteraz všetko posielali v papierovej podobe vedzte, že okrem povinnosti všetko posielať elektronicky sa zmenila aj forma komunikácie - nové spoločnosti alebo tie, ktoré sú alebo boli neplatcovia DPH už musia posielať podania, hlásenia, priznania či oznámenia výlučne cez portál finančnej správy - https://www.financnasprava.sk/sk/titulna-stranka alebo aplikáciu eDane (java, windows) podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom - KEPom.

Výnimku majú iba tie spoločnosti, ktoré si do konca roka 2017 stihli vybaviť tzv. Dohodu o elektronickom doručovaní - vtedy sa podpísanie s KEP nevyžaduje. Ak dohodu uzatvorenú nemáte alebo Vaša spoločnosť vznikla v roku 2018 či neskôr, bude potrebné všetko posielať podpísané KEPom a to aj v prípade, že za Vás všetko rieši účtovná firma či splnomocnená osoba. Pri odoslaní bude teda úplne jasné, kto presne elektronické podanie poslal.

Kto komunikovať elektronicky nemusí ?

Občianske združenia a iné druhy mimovládnych organizácií (nadácie, neinvestičné fondy, neziskové organizácie a ďalšie) sa môžu rozhodnúť, či budú elektronicky komunikovať, pre nich je totiž dobrovoľná. Pre združenia nie je komunikácia povinná ani keď podnikajú na živnosť.

Ako môžete podania podpísať ?

Ak vlastníte elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), je potrebné mať aktivovaný BOK kód a vydaný KEP. O eID, resp. o aktiváciu BOK a vydanie KEP môžete požiadať na ktorejkoľvek polícii vydávajúcej doklady alebo klientskom centre na Tomášikovej ulici v Bratislave. Poplatok je 4,50 Eur za vydanie do 30 dní, za 24,50 Eur Vám doklad vydajú za 2 pracovné dni.

Novinky z oblasti elektronickej komunikácie a podpisovania nájdete aj na našom

Alternatívou k eID je vybavenie tzv. komerčného kvalifikovaného elektronického podpisu. Túto možnosť využívajú najmä tí naši klienti, ktorí chcú mať istotu, že ak by sa čokoľvek stalo (strata, odcudzenie dokladov, nemožnosť načítať údaje z čipu), majú záložné riešenie pre podpísanie elektronických podaní. Cena za vybavenie je omnoho nižia ako napr. dostať pokutu od daňového úradu za oneskorené podanie napr. už len za 20tich klientov v minimálnej výške 30 Eur za každého. Pri viacerých klientoch sa táto investícia oplatí viacnásobne. A ak by ste sa náhodou stretli s akýmkoľvek problémom, spoľahnete sa na našu technickú podporu, ktorá za minimálny ročný poplatok vyrieši takmer každý problém.

Náš tip: Ako môžu elektronicky podpisovať cudzinci ? Stačí Vám na komunikáciu so štátom BOK ?

Ako sa zaregistrovať na Finančnej správe ?


Na výber máte tri možnosti:

  • Registrácia s eID (obr. vpravo)
  • Registrácia s KEP-om (na portáli je ešte uvedené so ZEPom)
  • Registrácia vyplňovaním registračného formulára.

Pri prvých dvoch už musíte mať eID s BOK alebo KEP (nezľaknite sa hlášky o nedostupnosti údajov, len dajte OK a dáta sa možno aj tak načítajú) a nainštalované programy k podpisovaniu, pri treťom je potrebné vyplniť formulár a osobne sa autorizovať na daňovom úrade počas stránkových hodín. Vo všetkých prípadoch je následne potrebné vytvoriť si väzbu s Vašou spoločnosťou, aby ste mohli elektronické podania odosielať.

Prvý krát už budú musieť všetky spoločnosti posielať elektronicky daňové priznanie k motorovým vozidlám. Avšak POZOR:

Pred odoslaním prvého podania

je nevyhnutné

  • vlastniť kvalifikovaný elektronický podpis na eID alebo inej čipovej karte,
  • mať nainštalované všetky potrebné programy,
  • vytvoriť si registráciu na portáli Finančnej správy, ak splnomocňujete inú osobu, musí mať registráciu splnomocnenec,
  • vytvoriť si väzbu s Vašou spoločnosťou, živnosťou alebo IČO - toto je potrebné urobiť minimálne pár pracovných dní pre termínom akéhokoľvek ePodania, aby daňový úrad väzbu stihol vytvoriť a
  • zaregistrovať svoj KEP na portáli Finančnej správy, inak budú všetky Vaše podania odmietnuté !!!

Vzory plných mocí, žiadosti o vytvorenie väzby a odvolanie plnej moci nájdete nižšie.

Preto ak budete potrebovať akúkoľvek pomoc s inštaláciou, akýmkoľvek problémom, vysvetlením alebo upresnením postupu, nech sa páči, kontaktujte nás. Radi sa o Vás postaráme rovnako dobre, ako o našich klientov.

Na stiahnutie: