» ZEP na občianskom preukaze – už od 2.12.2013

Sme hrdí na to, že sme všetkým, aj potenciálnym užívateľom ZEP, mohli poskytnúť veľa dôležitých informácií z našej dlhoročnej praxe a v spolupráci s denníkom SME vzniklo viacero článkov.

K novému občianskemu dostanete bezplatne aj čítačku na elektronický podpis.

V piatok si výmenu občianskeho preukazu nevybavíte, polícia totiž mení svoje počítačové systémy a od pondelka začnú vydávať nové preukazy s elektronickým čipom. S novým preukazom si budete môcť podať daňové priznanie cez web, živnostníci si zas môžu zrušiť alebo zmeniť podnikanie bez toho, aby museli ísť na živnostenský úrad. Cez sieť sa bude dať s novým občianskym registrovať aj eseročka.

Štát však nechystá plošnú výmenu občianskych. Kto má dnes platný doklad a chcel by preukaz s čipom, dostane ho za poplatok 4,50 eura. Na vydanie preukazu má polícia 30 dní, za 20 eur navyše vydá doklad do dvoch dní.Používanie čipu nebude ešte roky povinné, o jeho aktiváciu treba požiadať pri vybavovaní dokladu.

„Ak o to občan požiada, určí si svoj osobný bezpečnostný kód a pri preberaní dokladu mu vydajú certifikát na tvorbu zaručeného elektronického podpisu,“ hovorí Alena Koišová z ministerstva vnútra.

Vydanie certifikátu znamená, že polícia vám do čipu nahrá špecifické údaje, aby ste mohli digitálne podpísať daňové priznanie či registráciu do Sociálnej poisťovne. Ak bude systém fungovať, umožní vám čipový občiansky od budúceho týždňa podpisovať doklady zaručeným elektronickým podpisom, ktorý sa na Slovensku používa už roky. Koľko ľudí ich u nás momentálne používa, nevedno, vlani bolo podľa Národného bezpečnostného úradu vydaných asi 7800 certifikátov, ktoré sú potrebné na digitálne podpisovanie.

Od vybavenia digitálneho podpisu dnes odrádza cena i technická náročnosť jeho používania. Za vybavenie certifikátu, ročnú licenciu na softvér, bezpečnostnú kartu a jej čítačku zaplatíte sto až dvesto eur. Od pondelka bude certifikát zdarma, platiť bude podľa Koišovej päť rokov. Kto si čip aktivuje, dostane bezplatne aj čítačku. Momentálne má štát 100-tisíc kusov. Polícia vydá v priemere za pracovný deň asi dvetisíc preukazov, keby si aktivovala pätina z nich aj digitálny podpis, minú sa čítačky o viac ako rok.

Môžete si to rozmyslieť

Kto si neaktivuje čip už pri vydaní karty, nepríde o možnosť bezplatného digitálneho podpisu či čítačky.

„Možnosť aktivácie týchto služieb platí kedykoľvek počas platnosti dokladu, nielen pri jeho vydaní,“ povedala Koišová.

Ministerstvo tvrdí, že na web zavesí aj bezplatný softvér, vďaka ktorému bude možné doklady cez počítač podpisovať. O aký program ide, ministerstvo nepovedalo. Od toho, či bude používanie aplikácie jednoduché, závisí potom, či budú mať ľudia o digitálny podpis záujem. Róbert Kalapoš z webu ZarucenyElektronickyPodpis.eu vraví, že problémom môže byť chýbajúca technická podpora:

„Dnes sa používateľom zaručeného elektronického podpisu môže stať, že si nainštalujú aktualizáciu Windowsu a zrazu sa nevedia podpisovať“, viď aktualizačný servis nášho portálu ZarucenyElektronickyPodpis.eu

Ministerstvo vnútra tvrdí, že má pre ľudí pripravené návody.

Nefunkčnosť čipov preukazy nezastaví

Občiansky dostanete, aj keby počítačové systémy haprovali. Výpadky dôležitých webov, nefunkčnosť aplikácie na digitálne podpisovanie dokumentov či previazanie elektronického podpisu s operačným systémom Windows. Také sú dnes nedostatky používania zaručeného elektronického podpisu, ktoré vypočítava Róbert Kalapoš z webu ZarucenyElektronickyPodpis.eu. Čo z toho sa zmení, keď bude možné získať digitálny podpis zadarmo, nevedno. Kalapoš je preto zvedavý, či aplikácia na podpisovanie, ktorú na budúci týždeň ponúkne ministerstvo vnútra, umožní podpisovanie aj cez iný webový prehliadač a bude použiteľný napríklad v systéme Mac od Applu.

Kalapoš upozorňuje aj na technickú náročnosť dnes používaných aplikácií na podpisovanie. Ak by ministerstvo aj prinieslo ľahko ovládateľnú aplikáciu, problém môže nastať pri komunikácii s vládnymi servermi. Ak tieto systémy na budúci týždeň zlyhajú a nebude možné používať elektronický čip v občianskych preukazoch, samotné vydávanie dokladov to žiadnym spôsobom neovplyvní. Podpisovať dokumenty e­podpisom bude podľa Kalapoša možné aj na nelegálnych systémoch, podpisová aplikácia nezisťuje, či ide o originálny Windows.

Zdroj: SME.sk