» Priznanie daní cez Chrome je neisté. A nielen to.

Tiež zasielanie podaní v prostredí Windows 10 cez slovensko.sk najmä na živnostenský register, ďalej na finančnú správu cez všetky aplikácie a tiež portál www.financnasprava.sk - sekcia daňová aj colná a všade tam, kde je potrebné akékoľvek podanie či prihlásenie sa do systému podpísať ZEPom. Napriek tomu, že štátna agentúra vedela už dlhšie o probléme s elektronickým podpisovaním aj pri daniach, začala ho riešiť neskoro.

BRATISLAVA. Zakladanie živnosti online či posielanie daňového priznania cez web má už niekoľko mesiacov neistý výsledok. Priznanie či ohlášku treba pred odoslaním podpísať zaručeným elektronickým podpisom, no Google prestal vo svojom prehliadači Chrome podporovať štátnu aplikáciu D.Signer. Ide o nástroj na elektronické podpisovanie dokumentov a je nevyhnutný na to, aby sa cez web dali riešiť oficiálne vybavovačky s úradmi. Google D.Signer vypol, pretože podľa neho ide o nebezpečnú aplikáciu. Cez Chrome podľa štatistík StatCounter surfuje na Slovensku asi 47 percent používateľov internetu a je tak u nás najpoužívanejším webovým prehliadačom.

Štát: Riešime to

Google D.Signer vypol v skupine s ďalším softvérom, ktorý má podobné základy a bol vyvinutý v zastaranom systéme nazvanom NPAPI. Napriek tomu, že D.Signer má dve verzie nástroja na podpisovanie, obe fungujú na báze NPAPI a preto ich Chrome nepodporuje. O tom, že Google vypne doplnky vyvinuté v systéme NPAPI, sa vedelo prinajmenšom od vlaňajšej jesene.

O probléme vedela aj IT firma Ditec, ktorá D.Signer štátu dodala, no s vývojom náhradného nástroja sa neponáhľala. „Už dávnejšie sme začali s hľadaním riešenia, no keďže na túto zmenu neexistovala žiadna požiadavka od zákazníkov, hľadanie riešenia nebolo najvyššou prioritou,“ ozrejmil Pavol Frič z Ditecu.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktoré prevádzkuje web Slovensko.sk tvrdí, že problém už rieši.
„S dodávateľom sme už pred časom začali pracovať na novej verzii podpisovača,“ píše agentúra.

Vládna agentúra v novembri tvrdila, že „intenzívne pracuje na tom, aby bol (nový nástroj, pozn. red.) dostupný ešte tento rok.“ Stále sa to však nepodarilo.

Neistý Windows a Explorer

Kým vládna agentúra neukáže náhradu za doterajší D.Signer, podávanie daňových priznaní online či zakladanie firiem cez web bude pre väčšinu používateľov proces s neistým koncom. Samotný Google odporúča používateľom prehliadača Chrome, aby si nefunkčný nástroj zapli v inom prehliadači. Aj vládna agentúra hovorí, že D.Signer funguje v Internet Exploreri či v prehliadačoch Oper alebo Firefox.

Róbert Kalapoš z firmy BACKGROUND, ktorá sa venuje digitálnemu podpisovaniu, však vraví, že elektronické podpisovanie nemusí fungovať napríklad používateľom, ktorí pracujú v prostredí Windows 10, a to bez ohľadu na prehliadač. Úspech podpisovania pravdepodobne závisí od konkrétnej verzie operačného systému a prehliadača.

Kalapoš upozorňuje, že problémy s podpisovaním podaní vo Windowse 10 sa objavujú nielen pri živnostenskom registri, ale aj v prípade podpisovania e-tlačív finančnej správy cez jej aplikáciu eDane.

„Jedinou možnosťou je ostať pri využívaní systémov Windows XP, Vista 7 alebo 8 a 8.1. No kto už na Windows 10 prešiel a nemôže sa už vrátiť k pôvodnému systému, má jednoducho smolu,“ vraví Kalapoš.

Miliarda eur

Problémy s elektronickou úradnou komunikáciou môžu mať potenciálne desaťtisíce ľudí. Od decembra 2013 vydali policajti vyše milióna elektronických občianskych preukazov a viac ako 50-tisíc ľudí si do nich nechalo nahrať aj certifikát na elektronické podpisovanie. Celý e-Government systém stál pritom asi miliardu eur. Iba web Slovensko.sk vyšiel na 54,2 milióna eur bez dane, v cene je už aj D.Signer. Systémy na vydávanie a správu e-občianskych zas vyšli na 46,5 milióna eur.

Autor: MARTINA RAÁBOVÁ - http://ekonomika.sme.sk/c/20068994/priznanie-dan-cez-chrome-je-neist.html