» Vyskúšali sme novú službu štátu – zaručenú konverziu dokumentov

Aktualizované 24.7.2017.

Zaručená konverzia už aj na vybraných poštách

Minulý týždeň spustila Slovenská pošta novú službu pre občanov na svojich pobočkách, ktoré poskytujú služby prostredníctvom IOMO - Integrované obslužné miesto občana - zaručenú konverziu elektronických dokumentov do papierovej podoby. Stačí si elektronický dokument priniesť na USB kľúči, harddisku či CD alebo DVD a na pošte Vám ho skonvertujú, tj. vytlačia a pripoja osvedčovaciu doložku. Takýto dokument už môžete kdekoľvek podľa potreby použiť na právne účely.

Elektronické dokumenty môžete dostať napríklad zo štátnej inštitúcie do svojej elektronickej schránky na www.slovensko.sk alebo svojho advokáta po ukončení súdneho konania.

Náš tip: Máte skúsenosti s elektronizáciou štátnej správy ? Napíšte nám ich TU alebo do komentárov a my Vás odmeníme 🙂

Čo je zaručená konverzia?

Zaručená konverzia umožňuje prevod dokumentov:

- z tlačenej podoby do elektronickej
- z elektronickej podoby do tlačenej
- z elektronickej podoby do inej elektronickej podoby

Službu využijete vtedy, ak potrebujete akýkoľvek dokument v inom formáte, ako ho práve máte k dispozícii. Zaručenú konverziu verejnej listiny by Vám mali vedieť urobiť na pošte, u notára alebo iného orgánu verejnej moci (zatiaľ presne neurčeného), v prípade neverejnej listiny môže zaručenú konverziu urobiť aj advokát.

Dokument nemôže byť akýkoľvek – môže ísť napríklad o:

 • zmluvu
 • kúpnu zmluvu
 • plnomocenstvo
 • potvrdenie
 • dohodu
 • osvedčenie
 • výpis z obchodného registra
 • rozhodnutie alebo
 • zápisnicu

jednoducho o listinu, na základe ktorej je možné urobiť alebo vyžadovať určitý právny úkon alebo listinu dokazujúcu určité skutočnosti.

Elektronickú konverziu je možné urobiť z formátov pdf, gif, jpg (jpeg), png, htm a html do papierovej podoby alebo do pdf-A, z papierovej podoby získate úradne elektronicky podpísané pdf-ko. Konvertovaný dokument nezískate z formátov z kancelárskych programov ako doc(x), xls(x), ppt a pps. Obsahom každého skonvertovaného dokumentu je osvedčovacia doložka podobne, ako je to v prípade overenia podpisu alebo osvedčenej kópie listiny.
Ak budete prevádzať dokument do elektronickej podoby, môžu Vám ho napáliť na CD, DVD alebo BlueRay, záleží len na možnostiach daného úradu.

A ako to dopadlo ?

 • Pošta

Na pošte sme veľmi nepochodili, zamestnanci bohužial ani len netušili, čo od nich chceme, v snahe vyhovieť nám nás odkázali aspoň na telefónnu linku zákazníckeho servisu.

 • Notár

Milé prekvapenie náš čakalo v notárskom úrade JUDr. Joanidisovej – notárka ako aj všetci jej zamestnanci hneď vedeli o čo máme záujem, nemuseli sme tak nič vysvetlovať a po pár minútach sme odchádzali s požadovanými dokumentami.

Aké sú ceny?

Vyhláška č.275/2014 Z.z. o zaručenej konverzii v prílohe presne ustanovuje ceny za jednotlivé položky. Ak by ste napríklad chceli previesť trojstranový A4 dokument do elektronickej podoby zaplatíte 1 Euro (za osvedčovaciu doložku) + 0,1 Eur(za každú stranu) + 0,2 Eur (za CD, DVD, vypálenie na BlueRay je za 1 Euro), spolu 1,5 Eur.

Opačne to bude 1 Euro (za osvedčovaciu doložku) + 0,2 Eur (za každú stranu) + 0,02 Eur (za každú stranu), spolu 1,66 Eur.

Výsledné dokumenty budú mať rovnakú právnu váhu ako pôvodné, zmení sa len forma na elektronickú alebo papierovú.

Vyhláška však nerieši, či je možné skonvertovaný dokument poslať, ak to bude klient vyžadovať, aj na email a za akých podmienok alebo či môže notár a štátna správa odmietnuť nahrať výstupné elektronické dokumenty na klientom prinesený USB kľúč. Pri elektronických dokumentoch prinesených zákazníkom je tu tiež hrozba infikovania počítačových systémov.

Článok vznikol v spolupráci s denníkom SME.
» http://ekonomika.sme.sk/c/20401900/ako-funguje-prepis-bytu-domu-cez-internet-usetrite-peniaze.html

buďte prvý

Zanechajte odkaz

Váš email nebude zverejnený.


*