» Podpísanie elektronického dokumentu do krajín EÚ a mimo EÚ

Na Slovensku je možné dokumenty podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom - KEP (do 30.6.2016 označovaný ako zaručený elektronický podpis) zasielať na štátne inštitúcie ale aj medzi občanmi v tvare .zep a .xzep. Aj keď ide o staré označenie, dôležitý je práve elektronický podpis, ktorý dáva záruku, že dokument, ktorý adresát uvidí, ste podpísali práve vy a od podpísania sa nezmenil.

Čo však, keď chcete elektronicky podpísať dokument, ktorý chcete poslať do inej krajiny EÚ alebo dokonca mimo EÚ ?

Podľa "Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 910/2014 z 23. júla 2014 (eIDAS)", podľa ktorého bol uzákonený "Zákon č. 272/2016 Z.z. o dôveryhodných službách" je možné elektronický dokument podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom v krajinách EÚ v tvare .qes (qualified electronic signature). V iných krajinách sveta je možné použiť napríklad podpis v tvare .p7s - samozrejme iba ak ho inštitúcie danej krajiny dokážu akceptovať.

Dokument môžete podpísať

  • už čoskoro cez novú veriu QSing (blog, kúpiť) alebo
  • na nasledujúcej stránke - https://zep.disig.sk/Portal, je však potrebné si nainštalovať softwér na podpisovanie cez webový prehliadač a pred podpísaním nastaviť typ podpisu na .qes.

Spätná väzba: Ak už máte skúsenosti s používaním KEP v iných krajinách ako Slovensko, dajte nám prosím o tom vedieť a my Vaše skúsenosti zverejníme a navyše Vás odmeníme 🙂

Viac užitočných informácií nájdete aj na našich ďalších stránkach tu https://zarucenyelektronickypodpis.eu/blog.