» Prečo treba zálohovať svoje dáta ???

Aktualizované 22.8.2014.

Prednedávnom sa na internete objavil nový softwér, ktorý keď sa bez Vášho vedomia nainštaluje do Vášho počítača, môžete prísť o všetky cenné a citlivé dáta - firemné a osobné dokumenty, citlivé súbory či fotky a videá z dovolenky.

Prečo ste aj vy v ohrození ?

Určite už má každý z Vás skúsenosť s rôznymi vírusmi, malewarom či spywarom alebo prinajmešom vie, čoho sú tieto programy schopné. Málokto však čakal taký prístup ako v prípade nových vírusov - ransomwaru s názvom "CryptoLocker" (obr.) a najnovšie aj "CryptoLocker 2.0" (obr.), ktoré sa šíria cez webové stránky a emailami a dostane Vás do pozície, že si môžete vybrať medzi zlým a ešte horším riešením. Môže byť ukrytý v pošte od Vášho priateľa, náhodne otvorenom spame ale aj na akejkoľvek webovej stránke. Ak sa infikujete, ohrozujete ostatných.

Ako to funguje ?

Vírus Vám o sebe najskôr nedá vedieť. Na pozadí a potajomky začne šifrovať všetky Vaše dáta uložené na disku počítača. Keď je hotový, vypíše oznámenie, že máte 100 hodín na zaplatenie poplatku v stovkách eur. Ak nezaplatíte, privátny kľúč sa zo vzdialeného servera zmaže a vy stratíte akúkoľvek možnosť dešifrovať a obnoviť svoje dáta.

Aktualizované:

Spoločnostiam zaoberajúcim sa bezpečnosťou elektronickej komunikácie sa podarilo získať dešifrovacie kľúče, ktoré nájdete tu https://www.decryptcryptolocker.com.

Avšak POZOR ! Je tu nástupca CryptoLockera - rozdiely sú nasledovné:

 • program už zašifruje všetky súbory do 20MB
 • pôvodné vymaže alebo prepíše, obnova je preto náročnejšia
 • za sprístupnenie dešifrovacieho kľúča sa platí v BitCoinoch, cena závisí od rýchlosti reakcie používateľa
 • najnižšia suma je 300, najvyššia 1000 dolárov

 

Existuje jednoduchá obrana

Okrem používania najnovších a pravidelne aktualizovaných antivírusových, antimalwérových a ďalších programov (aj keď 100%-ná ochrana zatiaľ neexistuje a tvorcovia vírusov budú vždy o krok vpred) je ňou pravidelné zálohovanie dát na externé harddisky, usb kľúče, DVD či BluRay disky. K tomu je možné využiť viac spôsobov:

 • raz za čas skopírovať všetky dáta systémom CRTL+C (po označení na disku počítača) a CTRL+V (preniesť na zvolený záložný disk)
  výhoda: zálohujete len tie dáta, ktoré chcete
  nevýhoda: na zálohovanie musíte stále myslieť a zálohu robiť manuálne
 • využiť serverové alebo cloudové možnosti
  výhoda: dáta sú prístupné odkiaľkoľvek s pripojením na internet
  nevýhoda: dáta sú prístupné odkiaľkoľvek s pripojením na internet a aj keď sú v šifrovanej podobe, čo je raz na nete...
 • využiť špecializovaný softwér na zálohovanie nielen vybraných dát, ale aj celého operačného systému - niektoré programy sú zadarmo, iné platené a ďalšie sú súčasťou operačného systému, stačí ich len využiť

Nech si už vyberiete akýkoľvek spôsob...

Je stále veľmi dobré vedieť, že niekde v bezpečí máte svoje spomienky, dlhoročnú prácu či iné dôležité a častokrát aj citlivé dáta zálohované s možnosťou ich obnovenia v nečakanej alebo kritickej situácii.

Reklama


Založenie a zmeny spoločností - už za 99 Eur !