» Podpora OS LINUX, MAC a iných internetových prehliadačov ako Internet Explorer

Podpora OS LINUX a iných internetových prehliadačov ako Internet Explorer pri zaručenom elektronickom podpise

V spoločnosti vo Zvolene využívajú operačný systém Linux a Mozillu - Windows ani Internet Explorer nemajú ani ich neplánujú inštalovať. Môžu podpisovať súhrnné výkazy na daňový úrad zaručeným elektronickým podpisom ? Aké sú možnosti ?

Odpovede nájdete v prepise emailovej komunikácie.

Pri podpisovaní výkazov Vás portál daňovej správy v inom prehliadači ako IE 6.0 a vyššom upozorní, že musíte použiť práve IE. Čo sa týka iných softwarov, operačných systémov ako WINDOWS a ich súčastí, aj my by sme privítali ich podporu, tá je však závislá a podmienená certifikáciou NBU SR. Zatiaľ nemáme reálne skúsenosti s inštaláciou IE na prostredie OS LINUX a nevieme Vám dať záruku, že to bude bez problémov fungovať nakoľko je potrebná inštalácia rôznych plugginov nutných k online podpisovaniu formulárov napr. na portáli daňovej správy vrátane podpisovej politiky pre 32 a 64 bitové systémy.

Na podpisovanie dokumentov .pdf, .rtf, .txt, .png, .xml a .tiff cez zatiaľ jediný certifikovaný produkt QSign je tiež potrebné mať nainštalovaný WINDOWS. Pre bezproblémové podávanie výkazov by možno stálo za úvahu použiť starší notebook alebo PC s oficiálnym OS Windows.

Ďakujem za odpoveď,
takže ako firma, pokiaľ nemáme zakúpený MS Windows, nemáme šancu
komunikovať s portálom daňovej správy elektronickou formou?

Rado sa stalo. Pre upresnenie - ak potrebujete podávat súhrnné výkazy a/alebo tzv. vratky DPH zo zahraničia výlučne so ZEPom, podľa vyjadrenia daňového úradu a vyššie uvedeného máte bohuziaľ šancu na elektronickú komunikáciu iba v prostredí Windows a IE 🙁
Tento problém už bol aj medializovaný a podľa DÚ na ňom pracujú - do tej doby je odpoveďou WIN+IE. Ak by sa Vám podarilo úspešne nainštalovať IE na Linux a podať súhrný výkaz, dajte nám prosím o tom vedieť.

A keď sa rozhodnete pre vydanie ZEPu - budeme radi, ak využijete naše služby...

Pán Kalapoš, to značí, že DRSR ma priamo núti, aby som si zakúpil MS Windows a používal IE - pochopil som to správne?

Správne, tak ako ste napísali, na účely podávania výkazov so ZEPom áno. Navyše od 1.1.2011 sa pripravuje elektronické podávanie všetkých DPHčiek, nielen do a zo zahraničia...

No, máme sa na čo tešiť... Ďakujem zatiaľ krásne.

31.5. - 1.6.2010