» Otázky a odpovede k novému potálu Finančnej správy SR

S novým portálom finančnej správy prišli automaticky aj otázky a k nim nezodpovedané odpovede. Zadarmo Vám prinášame najdôležitejšie z nich.

Ak má klient spísanú novu dohodu platnú od 1.1.2014 a vybaví si ZEP, môže využívať obe možnosti zasielania alebo sa dohoda deaktivuje po prihlasení do portálu cez ZEP ? Všimli sme si, že server po prihlasení cez ZEP automaticky priradí certifikát užívateľovi.

Užívateľ môže využívať obidva spôsoby komunikácie. Ak chce podávat s EZ (elektronickou značkou, pozn. admin), podmienkou je, že daňový subjekt (ten komu patrí DIČ) ma spísanú dohodu s DÚ. Ak chce podávať so ZEP podmienkou je, mať ZEP priradený k profilu.

Pozn. admin: ZEP je nevyhnutné (aj opätovne) priradiť k profilu užívateľa ešte pred prvým zaslaním elektronického podania !

Vrátenie DPH zo zahraničia za rok 2013 funguje po prihlásení užívateľa stále rovnako cez autorizované služby a VAT refund, správne ?

Vat refund funguje správne až od 16.1.2014. Cesta je po prihlásení sa a "Nastavení subjektu" cez "Autorizovane sluzby - VAT refund"

Budú sa dať poslať k daňovému priznaniu PO aj poznámky a ak áno, kedy bude táto možnosť spustená ?

Zatiaľ nevieme, ako to bude s poznámkami, či sa budú dávať ako neštruktúrované tlačivo cez "Všeobecne podanie" alebo bude ešte dorobená iná možnosť.

Reklama


Založenie a zmeny spoločností - už za 99 Eur !

 

V profile užívateľa v časti "Notifikácie" keď označíme typ upozornenia, notifikácia sa povolí alebo zakáže ? Je to totiž nejednoznačné.

To by zaujímalo aj nás, ja myslím keď sa voľba označí znamená to povoliť.

V aplikácii eDane sa prehľad podaní aktualizuje online a užívateľ vidí všetky podania (online synchronizovaná verzia) alebo len tie, ktoré cez daný počítač a eDane odoslal (offline verzia) ?

V eDaniach vidíte len tie podania, na ktoré sa prihlásite s ID a heslom. Tzn. nemusí ísť o podania na tomto PC.
Ide však o podania podane pod tým ID, ktoré ste odťukli keď ste do zoznamu vchádzali. Nie sú tu vsštky podania za dané DIČ (ak nejaké DIČ má väzby na dve ID, tak obidve ID si musia pozrieť dokumenty v eDaniach samostatne).
Kým na novom portáli by to malo fungovať tak, že v Histórii komunikácie si prezeráte dokumenty za dané DIČ.

Pozn. admin: Zatiaľ vidí užívateľ na portáli všetky podania, ktoré odoslal. A vidí ich všetky aj v prípade, že podania môže odosielať za viac subjektov a po prihlásení si nastaví ktorýkoľvek z nich.

Prečo sa v eDaniach neukazujú všetky užívateľovi priradené subjekty alebo aj tie, na ktoré nemá podľa profilu na www.financnasprava.sk oprávnenie ?

Pretože ide o offline aplikáciu. Tzn. napľňa sa tam to, čo ste na danom PC vypĺňali, na inom PC už môžu byť údaje iné.

Je možné cez portál zistiť IČ DPH zahraničného subjektu po zadaní obchodného mena ?

Overuje sa IČ DPH, tzn. musíte IČ DPH poznať.

Pri vypĺňaní daň.priznania k motorovým vozidlám ma eDane nepustia odoslať formulár v prípade, že vyplním do III.oddielu 03 a 04 riadku kategóriu vozidla N1 a pomôcka vypíše, že povolené sú kombinácie M1,M4,N2,N3,O5,O6. V technickom preukaze mám ale napisané N1. Čo s tým ?

Jednou z podmienok aby vozidlo bolo predmetom dane je zaradenie vozidla do kategórie M, N alebo O.
Pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2013 je potrebné vychádzať z poučenia, ktoré prislúcha tomuto priznaniu. V nadväznosti na poučenie sa v rámci oddielu III. daňového priznania na riadku č. 3 (kategória vozidla) uvádza iba písmeno „N, M alebo O“ a na riadku č. 4 (druh vozidla) sa uvedie číslo „ 1, 2, 3, 4, 5, alebo 6“, ktoré prislúcha k druhu vozidla, napr. osobné vozidlo má priradené číslo „1“, nákladné vozidlo číslo „2“ atď. Čísla sú priradené len na účely vyplňovania daňového priznania k dani z motorových vozidiel, t.z. nemajú súvis s údajom uvedeného v dokladoch vozidla.

Na základe uvedeného, ak ide o vozidlo kaegórie N1, na r. č. 03 sa uvedie "N" a na riadku č. sa uvedie "2".

Máte aj vy nejakú otázku ? Zašlite nám ju - my získame odpoveď a uverejníme ju.

Získali ste už uspokojivú odpoveď na Váš problém ? Podeľte sa o ňu s ostatnými cez komentáre pod článkom. Oni sa na oplátku podelia (podelili) s Vami ako vidíte vyššie alebo v našom blogu vpravo.

Náš tip: Využite aj vy náš aktualizačný servis a buďte stále informovaní o novinkách a zmenách už za 4,99 Eur za mesiac.
...a pridajte sa k nám aj na Facebooku - žiadna dôležitá novinka Vám už neujde 🙂

buďte prvý

Zanechajte odkaz

Váš email nebude zverejnený.


*