» Nemáte Windows? e-občiansky je vám nanič.

Sme hrdí na to, že sme všetkým, aj potenciálnym užívateľom ZEP, mohli poskytnúť veľa dôležitých informácií z našej dlhoročnej praxe a v spolupráci s denníkom SME vzniklo viacero článkov.

Keď ste si vybavili elektronický občiansky preukaz, no nepoužívate operačný systém Windows od Microsoftu, osobnej návšteve úradu sa nevyhnete. Pre operačné systémy Mac a Linux totiž zatiaľ chýba softvér na overenie elektronickej totožnosti, neprihlásite sa preto do svojej e-schránky a úradom cez ňu nič nepošlete.

Z webu ministerstva vnútra začiatkom mája zmizol oznam, že program eID klient pre Mac a Linux bude dostupný od apríla 2014. Inštalačný súbor odvtedy štát nezverejnil, pravdepodobne tak urobí až počas júna. „Po technickej stránke je všetko pripravené, čakáme len na formálne odovzdanie aplikácie a používateľskej dokumentácie pre platformy Mac a Linux,“ vraví Alena Koišová z ministerstva vnútra.

Čaká sa na preverenie

Softvér je už naozaj naprogramovaný, funkčnosť verzie pre Mac predvádzalo ministerstvo už vlani. Čaká sa len na dodávku aplikácie od Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá má na starosti systém na overovanie elektronickej totožnosti.

Jej riaditeľ Rastislav Janota vysvetľuje, že aplikácie nepustia von skôr, ako neprebehne ich súbežné testovanie s novými podpisovačmi, ktorými cez web Slovensko.sk digitálne podpisujeme elektronické správy na úrady. Zatiaľ totiž chýba aplikácia na podpisovanie, ktorá by fungovala na Linuxe a Macu.

Keby štát uvoľnil len program eID klient, používatelia systémov Mac a Linux sa síce dokážu prihlásiť do svojej elektronickej schránky na Slovensko.sk, no prakticky im to bude nanič. Nebudú totiž vedieť digitálne podpisovať e-správy a museli by ich tak posielať na úrady dvojmo – najprv elektronicky, potom poštou.

Podpisovače pre Mac a Linux sú už tie naprogramované, no čakajú na certifikát od Národného bezpečnostného úradu. Certifikácia by mala podľa webu NBÚ prebehnúť do 31. mája. Janota počíta, že hneď potom by mohli uvoľniť aj inštalačný súbor eID klienta pre Mac a Linux. „Očakávame, že inštalačné súbory uvoľníme počas júna,“ povedal Janota.

Podporovaný má byť systém Mac OS X Mountain Lion a novší, z linuxových distribúcií budú podporované Ubuntu, Debian a Mint.

Odborník na informačné technológie Štefan Szilva pripomína, že pôvodne mali byť aplikácie pre všetky plánované operačné systémy dostupné od januára 2014, kedy sa na ostro spustil systém dátových schránok. „Celkovo štát nezvláda dostatočne informovať verejnosť, aké technické požiadavky musí počítač splniť, ak chcem používať elektronicky občiansky preukaz a využívať e-schránku,“ vraví Szilva.

Na Slovensko.sk skutočne chýbajú návody, ako postupovať pri čítaní správ z e-schránky alebo digitálnom podpisovaní na počítačoch s Linuxom alebo Macom. Pribudnúť by mali o mesiac, keď štát na web zavesí inštalačné súbory aplikácií pre tieto operačné systémy.

Szilva upozorňuje, že slabou osvetou štát protežuje vybrané programy. A nejde len o Windows od Microsoftu, ale aj o aplikáciu na digitálne podpisovanie. Na založenie firmy či zrušenie živnosti cez e-schránku totiž treba podpisovať špeciálny e-formulár, čo podporuje len program QSign od firmy Ardaco za ročný poplatok 70 eur. „Priamo na webe Slovensko.sk sa zatiaľ podanie do registra podpísať nedá,“ upozornil Róbert Kalapoš z webu ZarucenyElektronickyPodpis.eu. Alternatívou je nový program je program Desktop Signer od firmy Disig. Jednorázovo stojí asi sto eur.

Návod, ako založiť firmu cez web alebo zriadiť si živnosť, aký program si na to vybrať a ako postupovať na štátnom portáli Slovensko.sk chýba, hoci takýmto elektronickým podaním viete ušetriť až polovicu súdneho alebo správneho poplatku. Jediný návod má na webe ministerstvo spravodlivosti, ktoré tam odporúča na podpisovanie formulárov do obchodného registra platený program QSign.

Zakladanie firiem cez web by sa mohlo výrazne uľahčiť najskôr cez leto, kedy by mala na Slovensko.sk pribudnúť on-line podpisovač, cez ktorý vo webovom prehliadači budete môcť podpísať formulár do obchodného registra bez toho, aby ste za to niečo platili.

Zdroj: SME.sk
Autor: Adam Valček