» Elektronické podanie návrhu na kataster nehnuteľností – so ZEP

Sme hrdí na to, že sme všetkým, aj potenciálnym užívateľom ZEP, mohli poskytnúť veľa dôležitých informácií z našej dlhoročnej praxe a v spolupráci s denníkom SME vzniklo viacero článkov.

Webovým vkladom do katastra ušetríte aj vyše sto eur

Digitálne podanie na kataster je lacnejšie, ale využíva sa najmä cez notárov. Keď chcete nehnuteľnosť prepísať na nového majiteľa cez web, musia byť všetky zmluvy i prílohy podpísané zaručeným elektronickým podpisom, ktorý musí obsahovať aj časovú pečiatku. Pri jednoduchom predaji stačí, aby predávajúci a kupujúci digitálne podpísali zmluvu i návrh na vklad do katastra.

Digitálny podpis si môže dnes vybaviť prakticky ktokoľvek, pretože certifikáty na jeho vytváranie vám grátis nahrajú na polícii do nového čipového občianskeho. Úspora? Až 118 eur.

O nový občiansky požiadalo 125 683 občanov, asi polovica si necháva aktivovať čip, získajú tak grátis čítačku a môžu sa prihlásiť do svojej dátovej schránky, len 15 180 ľudí si nechalo nahrať aj digitálny podpis. (Za obdobie 11. 12. 2013 až 21. 2. 2014)

Keď vám kúpno-predajnú zmluvu pripraví realitná kancelária, prepísanie majiteľa nehnuteľnosti cez web je najlacnejšie, pretože platíte len katastrálne poplatky. Zrýchlený e-vklad (do 15 dní) do katastra stojí 133 eur namiesto 266 eur pri papierovom podaní. Bežný e-vklad (do 30 dní) stojí 33 eur oproti 66 eurám za papierový. Trenčianska notárka Anna Pčolová upozorňuje, že poplatky sa dajú znížiť ešte o ďalších 15 eur, pokiaľ cez KatasterPortal.sk dopredu odošlete „oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad“.

Zväčša treba platiť notára

Viac práce a menšiu úsporu čakajte, keď predávajúci a kupujúci nemajú digitálny podpis alebo vtedy, keď okrem zmluvy prikladáte k návrhu na vklad ďalšie papiere, (napr. "Potvrdenie o neexistencii nedoplatkov", pozn. www.zarucenyelektronickypodpis.eu).

„Len čo má návrh na vklad aj iné prílohy, napríklad vyhlásenie o nedoplatkoch, môže cez web podať návrh na vklad len notár, alebo musíte vyhlásenie získať v elektronickej podobe podpísané ZEPom správcu.“ vysvetľuje Róbert Kalapoš z odborného webu ZarucenyElektronickyPodpis.eu.

Čítajte viac tu alebo sa objednajte na školenie a využite svoj ZEP naplno.

Zdroj: SME.sk