» Zabudnutý, stratený alebo zablokovaný BOK. Čo môžete urobiť ?

Ak služby a softwér k elektronickému občianskemu funguje, šetrí nám čas, poplatky a čím ďalej viac vecí vieme cez neho vybaviť. Niektoré dokonca musíme - napríklad komunikovať s Finančnou správou alebo Obchodným registrom. Čo však, ak ste si BOK zablokovali, stratili alebo ho jednoducho neviete ?

Stratil som, neviem, zablokoval som si alebo ešte nemám aktívny BOK

BOK (Bezpečnostný osobný kód) je prvou ochranou Vašej osobnej digitálnej identity. Preto, ak už máte BOK aktívny, nie je ho možné nijako odblokovať a ak ho skúsite uhádnuť a 5x zadáte nesprávny kód, eObčiansky sa zablokuje.

Jedinou možnosťou na "odblokovanie" je potom navštíviť JKM - jednotné kontaktné miesto (v BA alebo KE) alebo Oddelenie vydávania dokladov na polícii v úradných hodinách, kde Vám eObčiansky po overení Vašej identity reaktivujú. Rovnako Vám eObčiansky "aktivujú" ak ho ešte aktívny nemáte.

S aktívnym BOKom sa potom dostanete/môžete si nechať vydať aj KEPu (kvalifikovaný elektronický podpis), s ktorým môžete ďalej podpisovať podania, dokumenty či komunikovať s úradmi a odpovedať štátnym inštitúciám.

Poznámka: V prípade núdzového stavu a zákazu vychádzania sa môžete stretnúť s tým, že Vám odmietnu reaktivovať eObčiansky a BOK. V tom prípade sa odvolajte na to, že si bez toho nemôžete plniť svoje zákonom stanovené povinnosti a je nevyhnutný k Vášmu podnikaniu/osobnej potrebe. Tiež, pokiaľ sa nedostanete do svojej eSchránky, môže Vám byť spôsobená škoda. Pokiaľ by Vám pracovník napriek tomu odmietol vyjsť v ústrety, bezodkladne kontaktujte Ministerstvo vnútra - http://www.minv.sk/?komunikacia_s_obcanmi.

Ešte nemám KEP

Ak máte aktívny BOK, môžete si cez aplikáciu eID za cca. 10 minút nechať vydať/obnoviť KEP. Kódy si zapíšte a odložte na bezpečné miesto (kde ich aj v budúcnosti nájdete 🙂

Náš tip: Návod na vydanie/obnovu KEP nájdete tu.

Inštalácia softwérov

Ak nemáte naištalovaný potrebný softwér, možete si ho stiahnuť zo stránky https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie alebo z našej stránky z jednotlivých odkazov presne podľa toho, čo potrebujete.

Pomáhame

Ak budete s inštaláciou alebo pri nefunkčnosti programov potrebovať pomoc, môžete kontaktovať našu Technickú podporu, najlepšie napísaním emailu, a dohodnúť si s technikom termín, kedy sa Vám bude venovať (v prípade potreby a po predchádzajúcej dohode aj mimo našich hodín).

Ďakujeme za prečítanie článku a veríme, že Vám pomohol.

Tím BACKGROUND s.r.o.

Náš tip: Všetky články na našom blogu nájdete tu.
 

buďte prvý

Zanechajte odkaz

Váš email nebude zverejnený.


*