» Zabudnutý, stratený alebo zablokovaný BOK. Čo môžete urobiť ?

Ak služby a softwér k elektronickému občianskemu funguje, šetrí nám čas, poplatky a čím ďalej viac vecí vieme cez neho vybaviť. Niektoré dokonca musíme - napríklad komunikovať s Finančnou správou alebo Obchodným registrom. Čo však, ak ste si BOK zablokovali, stratili alebo ho jednoducho neviete ?

Stratil som, neviem, zablokoval som si alebo ešte nemám aktívny BOK

BOK (Bezpečnostný osobný kód) je prvou ochranou Vašej osobnej digitálnej identity. Preto, ak už máte BOK aktívny a kód ste stratili alebo ho neviete nájsť, môžete ho skúsite uhádnuť. Ak však 5x zadáte nesprávny kód, eObčiansky sa zablokuje a

» BOK už nie je možné nijako odblokovať !!! «

Aké máte po strate kódov alebo zablokovaní BOK možnosti ?

Musíte osobne navštíviť:

S aktívnym BOKom si môžete nechať vydať aj KEP (kvalifikovaný elektronický podpis), s ktorým môžete podpisovať podania, dokumenty či komunikovať s úradmi a odpovedať štátnym inštitúciám.

Poznámka: V prípade núdzového stavu a zákazu vychádzania sa môžete stretnúť s tým, že Vám odmietnu reaktivovať eObčiansky a BOK. V tom prípade sa odvolajte na to, že si bez toho nemôžete plniť svoje zákonom stanovené povinnosti a je nevyhnutný k Vášmu podnikaniu/osobnej potrebe. Tiež, pokiaľ sa nedostanete do svojej eSchránky, môže Vám byť spôsobená škoda. Pokiaľ by Vám pracovník napriek tomu odmietol vyjsť v ústrety, bezodkladne kontaktujte Ministerstvo vnútra - http://www.minv.sk/?komunikacia_s_obcanmi.

Ešte nemám KEP

Ak máte aktívny BOK, môžete si cez aplikáciu eID za cca. 10 minút nechať vydať/obnoviť KEP. Kódy si zapíšte a odložte na bezpečné miesto, kde ich aj v budúcnosti nájdete 🙂

Náš tip: Návod na vydanie/obnovu KEP nájdete tu.

Inštalácia softwérov

Ak nemáte naištalovaný potrebný softwér, možete si ho stiahnuť zo stránky https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie alebo z našej stránky z jednotlivých odkazov presne podľa toho, čo potrebujete.

Pomáhame

Ak budete s inštaláciou alebo pri nefunkčnosti programov potrebovať pomoc, môžete kontaktovať našu Technickú podporu, najlepšie napísaním emailu a dohodnúť si s technikom termín, kedy sa Vám bude venovať (v prípade potreby a po predchádzajúcej dohode aj mimo našich hodín).

Ďakujeme za prečítanie článku a veríme, že Vám pomohol.

Tím BACKGROUND s.r.o.

Náš tip: Všetky články na našom blogu nájdete tu.
 

 1. Dobrý deň, vzhľadom na to, že nie som v SR a ako mi bol vydaný občiansky preukaz, tak si nepamätám žiadne svoje heslá. Bolo by možné ich resetovať a získat nové? Ďakujem vopred.

 2. Dobry den Mária.

  Bohužiaľ, platí presne to, čo je napísané na našej stránke vyššie, tj. jediná možnosť je navštíviť osobne JKM alebo políciu. Iná možnosť nie je.
  Držíme palce a prajeme všetko dobré.

 3. Dobrý deň,

  Minulý týžden som si vytvoril eID nastavil heslá, všetko. Všetky som si zapísal no dnes pri prihlasení mi ich nezobralo aj napriek tomu, že som zadal rovnaké ako pri registrácii. Nachádzam sa dlhodobo v Kanade, takže nemám žiadnu inú možnosť ako sa dostať znova k overeniu iba si kúpiť letenku späť a ísť si to overiť do BA?
  Ďakujem za odpoveď.

 4. Dobrý deň,
  vybavil som si občiansky preukaz s čipom, nemám ho aktivovaný a zabudol som BOK.Ako pokračovať aby som si aktivoval slovensko.sk a vedel som komunikovať elektronicky?
  Dakujem.

 5. Dobrý deň Branislav.

  Ak sa neviete „dostať“ cez BOK, resp. ste už využili 5 možných pokusov a BOK zablokovali alebo ho len neviete, štandardne musíte navštíviť políciu alebo JKM v BA alebo KE, kontakt nájdete vyššie v článku. Iba oni Vám vedia BOK „reaktivovať“ a následne si môžete cez aplikáciu nechať vydať aj KEP – návod nájdete tu https://zarucenyelektronickypodpis.eu/obnova-kep-jednoducho-cez-vas-pocitac/.

  Kedže pri aktivácii a odblokovaní BOKu je nevyhnutná osobná návšteva a nie je možné Vás zastúpiť na základe plnej moci, pokiaľ ste v zahraničí, kontaktujte naše veľvyslanectvo v danej krajine a opýtajte sa na možnosť obnovy BOK na Vašom eObčianskom, mali by Vám BOK vedieť obnoviť (nie však všetky ambasády a veľvyslanectvá majú takú možnosť).

  Pokiaľ by ste mali zablokovaný aj KEP (PIN a/alebo PUK), zneplatnia Vám aj ten a vydajú Vám nový KEP alebo si budete môcť na ďalší deň cez aplikáciu eID klient nechať vydať nový.

  Nech sa Vám všetko podarí. Prajeme pekný deň.

 6. Dobrý deň.
  Chcel by som sa opýtať – keď som zabudol PUK, dá sa zmeniť zabudnutý KEP PIN ? BOK nie je zablokovaný, je aktívny a poznám ho.

 7. Dobrý deň Ľubomír.
  Ak k svojmu KEPu neviete PIN, neviete ho zmeniť, nakoľko sa pri zmene najskôr vyžaduje aktuálny PIN a až potom nový. Ak by ste mali PIN zablokovaný, odblokovať ho môžete cez PUK, avšak ak ani ten neviete, veľmi si nepomôžete.
  Čo sa týka obnovy KEP, resp. jeho možného „resetu“, od 26.6.2021 to už nie je možné, nakoľko sa KEPy vydávajú už len na nové eObčianske preukazy (eID) a teda si budete musieť eID vymeniť. Možnosti vydania nového eID máte dve – do 48 hodín alebo do 30 dní.

 8. Dobry den,snazil som sa o reaktivaciu kodov na oddeleni dokladov osobne, ale bolo mi povedane,ze mam nejaky starsi typ preukazu s cipom a ze musim si nechat urobit novy obciansky. Je to pravda? Ked raz mam OP s cipom tak sa mi nezda ze kvoli BOK atd musim vzdy novy OP riesit…

 9. Dobrý deň Martin.

  Od júna 2021 sa vydavaju eObčianske s novými čipmi a preto je potrebné nechať si vydať nový OP, kde Vam aktivujú BOK (kod si môžete zvoliť aj rovnaký, aký ste mali) a po jeho prevzatí si doma cez aplikáciu eID môžete nechať vydať nový KEP (ak ho potrebujete).

  Nové občianske sa vydávajú od júna 2021 aj preto, aby nenastal nápor na vydávanie OP koncom roka 2022, nakoľko si ho budú musieť vymeniť všetci, ktorí používajú elektronické služby a pristupujú do eSchránky, na Finančnú správu, eŽaloby a k ďalším službám.

  Cena vydania nového eObčianskeho je 4,50 Eur s vyhotovením do 30 pracovných dní a 24,50 Eur do 2 pracovných dní. Nový OP si vybavíte na JKM v Bratislave alebo v Košiciach a tiež na každom oddelení Polície s agendou dokladov.

  Prajeme Vám pekný deň.

Zanechajte odkaz

Váš email nebude zverejnený.


*