» Advokáti pozor – končí certifikácia čipových kariet s mandátnymi certifikátmi

Podľa dnešného oznámenia I.CA skončí dňa 7.8.2021 certifikácia kariet / čipových mandátnych preukazov, na ktorých sú nahraté mandátne kvalifikované certifikáty - elektronické podpisy (MQC). Čo to pre Vás znamená a čo môžete urobiť ?

Recertifikácia čipových kariet

Ak výrobca čipových kariet, na ktorých máte aktuálne vydané MQC požiada o ich recertifikáciu a táto bude NBÚ SR schválená, netreba robiť nič - MQC budú stále platné a v ďalšom období, na ktoré budú čipové karty recertifikované, budú mocť byť ďalej vyžívané na podpisovanie elektronických podaní.

Poznámka: Z rovnakého dôvodu (končiaca certifikácia čipových kariet eObčianskych) začal štát v júni 2021 vydávať eObčianske s novou čipovou kartou.

Uplynutie doby certifikácie čipových kariet

Ak o recertifikáciu výrobca nepožiada alebo nebude schválená, skončí dňom 7.8.2021 platnosť všetkých MQC a v princípe nebude možné nič elektronicky podpísať. V tomto prípade je možné vydanie nových MQC na nové čipové karty, o tomto riešení však zatiaľ nie sú dostatočné informácie a čaká sa na reakciu SAK.

Doplnené 8.7.2021 o 20:30 hod: Podľa vyjadrenia SAK sa budú nové čipové karty distribuovať poštou všetkým dotknutým advokátom na sídla advokátskych kancelárii. Zatiaľ však nie je úplne jasné, koho sa bude výmena týkať a ani ako bude prebiehať samotné vydávanie nových MQC - na diaľku či pri osobnej návšteve. Viac informácií sa dozviete snáď už čoskoro.

Riešenie

Možným riešením je vydanie MQC na novú čipovú kartu v princípe na počkanie (je však potrebné sa objednať), ktorá môže byť aj iná, ako dodáva I.CA a elektronický podpis nemusí byť vydaný iba na advokátskom preukaze. Certifikát je síce platený, avšak platnosť môže byť 1,2 alebo 3 roky. Ak máte o vydanie nového MQC záujem, môžete nás kontaktovať emailom. Zároveň sa o Vás vieme postarať aj ak by ste mali problém s podpisovaním.
 

buďte prvý

Zanechajte odkaz

Váš email nebude zverejnený.


*